„Rozsądni ludzie dają się zwodzić i wciągać w nieracjonalne działania pod wpływem wielu zamaskowanych sytuacji dysonansowych.* Psychologia społeczna daje mocne dowody, że kiedy tak się dzieje, mądrzy ludzie robią głupie rzeczy, rozsądni – szalone, a moralni – niemoralne. Później przedstawiaj „dobre” racjonalizacje tego, dlaczego zrobili to, czego nie mogą się wyprzeć. Ludzie są nie tyle racjonalni, co biegli w racjonalizowaniu – tłumaczeniu sprzeczności między własną moralnością a działaniami z nią niezgodnymi.”
Efekt Lucyfera Philip Zimbardo
* Dysonans poznawczy pomiędzy odgrywaną rolą społeczną a własnymi prywatnymi przekonaniami (przyp. AV)
A to jabłko to skojarzenie z kuszeniem Ewy, chyba tak.)
OdpowiedzUsuńOczywiście. Ogólniej obraz sytuacji, która prowadzi do... Tak swoją drogą, to zawsze mnie intryguje, skąd się w raju wziął ten wąż i w jakim celu znalazło się tam to jabłko? ;)
UsuńA ponoć w tym raju to wcale nie było jabłko... Tylko owoc :) Resztę dopisaliśmy sobie sami (z pewną pomocy malarzy).
OdpowiedzUsuńPodobnie jak Józefa cieślę i wiele innych rzeczy. A może wszystkie? ;)
UsuńTo właśnie jeden z aspektów wielkości Zimbardo - wielokrotnie odwołuje się nie tylko do osiągnięć innych badaczy, ale i podaje linki do nich, nie tylko do "swoich". Nie umniejsza osiągnięć innych. One go inspirują.
OdpowiedzUsuńW ogóle znaczna część materiałów wymienionych w przypisach do EL jest dostępna online. Pisałem o tym w recenzji EL. Mam jednak wrażenie, że bez komentarza Zimbardo nieprzygotowany odbiorca nie wykorzysta tych dokumentów w pełni.
Ach, ta psychologia społeczna. Grunt to wszystko sobie racjonalnie wytłumaczyć :)
OdpowiedzUsuń:))
Usuń