Najlepsze książkimoje ulubione książkiPamiętam, jak mój polonista w szkole podstawowej mawiał, że człowiek każdy wykształcony powinien przeczytać... - i tu wymieniał tytuły trzech ksiąg, których jednak nie przytoczę, gdyż z czasem doszedłem do wniosku, że jakkolwiek pozostał dla mnie autorytetem, to w tym się z nim nie zgadzam.

W języku naszym funkcjonuje podobne do wyżej wspomnianej myśli powiedzenie: tę książkę każdy powinien przeczytać. Niestety, takie powiedzenie miało może sens w czasach starożytnych, no może jeszcze w średniowieczu. Teraz, gdybyśmy zaczęli układać listę lektur, które przydałyby się każdemu, gdyż życie każdego stałoby się pod ich wpływem pełniejsze, szczęśliwsze, lepsze, to wkrótce by się okazało, że nawet mistrz szybkiego czytania nie zdołałby strawić choćby ułamka stworzonej przez nas listy przez wiele setek lat.

Ta konkluzja z jednej strony stawia nas, którzy chcemy czytać dobre rzeczy, w trudnej sytuacji, gdyż wiemy, iż nigdy nie spoczniemy, nigdy nie zaspokoimy naszego głodu. Z drugiej strony każe nam tym większą uwagę zwrócić na oszczędność czasu, na to by go nie wypełniać lekturą książek mniejszej wartości lub zgoła bez wartości żadnej. Stąd właśnie pomysł tej strony.

Znajdziecie tutaj książki które sam przeczytałem, które zdecydowanie uznałem za godne polecenia, i które krótko opisałem. Oczywiście, jak wszystko poza naukami ścisłymi, tak i oceny moje są subiektywne. Mają jednak jedną zaletę w porównaniu do list bestsellerów, reklam i innych podobnych źródeł, z których czerpiemy informacje przed wyborem następnego czytadła, iż ja nie jestem zainteresowany w wywyższeniu jednych książek nad inne, jeśli nie są po prostu w mojej ocenie lepsze. Nie piszę ich, nie drukuję i nie mam żadnego pisarza w rodzinie ani wśród przyjaciół. W przeciwieństwie do oficjalnych (czytaj zwykle płatnych, co aż nazbyt często przekłada się na uczciwość osądów) recenzentów, mogę szmirę nazwać po imieniu i chwalić tylko to, co autentycznie uważam za świetne.

Lista, którą tu znajdziecie, nie jest podzielona na wiedzę i rozrywkę. Dobrze napisana książka zawsze jest jakąś formą rozrywki dla naszego umysłu, nawet jeśli ma nieść wiedzę. Podobnie, nawet lektura typowo rozrywkowa, jak powieść kryminalna, romans czy fantasy, zawsze jakąś wiedzę niesie, jeśli jest naprawdę dobra w swej klasie.

Trudno jest porównać wartość dwóch książek, zwłaszcza jeśli są to różne gatunki literatury lub przedział czasowy pomiędzy ich powstaniem jest znaczny. Nieraz dopiero po latach stwierdzamy, że ta czy inna książka zmieniła nasze poglądy lub życie. Z tego powodu nie układam tu żadnego rankingu, a trzymam się porządku alfabetycznego tytułów i zapewniam Was jednocześnie, że każda z tych książek warta jest przeczytania.

Wasz Andrew 
   5 komentarzy:

   1. znalazłem kilka pozycji, które również uwielbiam mmm ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
   2. Już się bałem, że na liście nie znajdę żadnej z książek, które dotychczas przeczytałem. Ale nie było tak źle! Doliczyłem się ośmiu pozycji.

    Do listy, tak od siebie, dorzuciłbym między innymi:
    "Oddział chorych na raka" - A. Sołżenicyn
    "Jasper Jones" - C. Silvey
    "Barbarzyńskie zaślubiny" - Y. Queffélec
    "Cząstki elementarne" - M. Houellebecq
    "Niewidzialny człowiek" - R. Ellison
    "Inny kraj" - J. Baldwin
    "Głosy z ulicy" - P. K. Dick
    "Mefisto" - K. Mann
    "Książka dla Manuela" - J. Cortázar
    "Kosmos" - W. Gombrowicz
    "Pożegnanie jesieni" - Witkacy
    "Szpital przemienienia" - S. Lem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za dodanie swoich pozycji. O większości tych książek już słyszałem, ale nie czytałem, więc sam dodać nie mogłem :)

     Usuń
   3. Saga 'Zmierzch'?Jestem zaskoczona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytaj recenzje po kolei (poczynając od pierwszej powieści z cyklu). Starałem się wyjaśnić co i dlaczego :)

     Usuń

   Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)