piątek, 8 listopada 2013

O religiiKarol Marks uważał, że religia sprawia, iż ludzie stają się nieczuli na niesprawiedliwość świata oraz powstrzymuje masy przed powstaniem przeciwko swoim ciemiężycielom. Pisał, „religia jest westchnieniem uciśnionej istoty, sercem świata bez serca oraz duszą bezdusznych warunków. Jest opium dla ludu”. Potwierdzając odczucia Marksa, najwyżej na skali transcendentalnej przyszłości plasują się grupy uciskane, takie jak: młodzież, osoby starsze, kobiety czy mniejszości. Dla uciśnionych, obietnica uzyskania nagrody w przyszłości transcendentalnej, znacznie przewyższa wszystko, co mogą uzyskać w tym życiu. Obietnica ta może sprawić, że życie wśród proletariatu, w getcie, w zaburzonej rodzinie lub na osiedlu domków kontenerowych stanie się łatwiejsze do zniesienia.

Philip Zimbardo i John Boyd Paradoks czasu

4 komentarze:

 1. Jako kolejny przykład można by podać nasze polskie społeczeństwo, które cały czas w sporej mierze żyje na krawędzi ubóstwa, w naprawdę fatalnych warunkach, w kraju, w którym podatki są ogromne, a pieniądze publiczne marnotrawione na jakieś dziwne nagrody w ministerstwach, które nie mogą pochwalić się żadnymi sukcesami, a mimo to słychać tylko nieśmiałe głosy protestów. Wydaje mi się, że dla wielu religia również stanowi uśmierzenie niekiedy bardzo ciężkiej egzystencji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy porównać Polskę i Hiszpanię. W tej drugiej wszelkie próby odebrania przywilejów większości stawiają ulice w ogniu. U nas największe zadymy to kibole albo święta narodowe, puste hasła i slogany. Referenda w sprawie aborcji i sześciolatków. Takie sprawy jak podatki, emerytury, prawo pracy czy finanse jakby nikogo nie interesowały. Jakby wszyscy już zapomnieli 21 postulatów Wałęsy.

   Usuń

 2. Słyszałem coś podobnego, że religia to opium dla mas ale autora tych słów nie znałem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poczytać o tej Trójcy: Marks, Engels i Lenin. Głupi nie byli na pewno. Choćby te tezy Engelsa o nieuchronności Wojny Światowej jako jedynej drogi dla Niemiec.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)