wtorek, 12 listopada 2013

O wierze i rewolucjiSilna wiara w przyszłość transcendentalną może sprawić, że nierówne traktowanie w teraźniejszości stanie się mniej bolesne, a potrzeba buntu mniej silna. Rozlewanie krwi w wyniku rewolucji nie jest opcją aż tak atrakcyjną w sytuacji, gdy może oznaczać karę trwającą całą wieczność. Ludzie mogą tolerować złe traktowanie oraz podporządkowanie innym, wierząc, że za stosowanie przemocy będą skazani na wieczne potępienie, nadstawiając zaś drugi policzek, dostąpią wiecznego zbawienia.Philip Zimbardo i John Boyd Paradoks czasu

4 komentarze:

 1. Nie wydaje mnie się aby ludzie, którzy umierali z głodu martwili się o to, czy dostąpią wiecznego zbawienia. Historia wielokrotnie pokazała, że są pewne granice, po przekroczeniu których człowiek gotowy jest na przelanie krwi, po aby nie być dłużej upodlony. Oczywiście historia uczy także, że upodlony sam stawał się katem dla oprawców. Czy więc nastawienie policzka jest jedynym wyjściem? Ciężko nadążyć za myślami autorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko cytat, a więc wyrwany z kontekstu fragment. Ma za zadanie zaciekawić, dać do myślenia i skusić do sięgnięcia po książkę :)

   Usuń
 2. Smutne, że te słowa są nadal bardzo, bardzo aktualne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie odbieraj tego cytatu zbyt jednowymiarowo. Religia jest jak młotek. Tylko od człowieka zależy, czy posłuży do budowania rzeczy pięknych, czy wręcz odwrotnie. A rewolucja, w przeciwieństwie do ewolucji, zawsze niszczy.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)