sobota, 28 września 2013

Nie o Polsce?A taka się już w pałacu podniosła gorączka, taka szła szarża na szkatułę, że jeśli kto nawet nie gustował w fortunach, inni go wciągali, zagrzewali i tak napierali, że i on w końcu dla spokoju i przyzwoitości też coś włożył do swojej kieszeni. Bo to się, drogi przyjacielu, jakoś tak odwróciło, że przyzwoitością było brać, a dyshonorem nie brać, że w niebraniu widziało się jakąś ułomność, jakąś ślamazarność, jakąś żałosną i godną zlitowania impotencję. A ten znowu, który miał, z taką miną chodził, jakby chciał się popisać swoim męskim przyrodzeniem i z pewności siebie powiedzieć – klękaj, babski narodzie!

Ryszard Kapuściński Cesarz

6 komentarzy:

 1. Po tym właśnie poznać klasyka - niby opisywał jedno konkretne wydarzenie, ale okazuje się, że jego spostrzeżenia, przemyślenia, czy refleksje są uniwersalne - bez problemu można przyłożyć je do zupełnie innej rzeczywistości, społeczności, tak, że nadal pozostają aktualne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy bierzesz, czy nie źle się czujesz więc lepiej brać. I tak to się kręci.
  Właśnie wczoraj podano informację, że prezydenta Tarnowa, w którym pracowałam kiedyś 8 lat aresztowano na trzy miesiące za wzięcie łapówki przy budowie odcinaka autostrady A4.
  I już wiadomo dlaczego to tak drogo kosztuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Gomorrę, jeśli jeszcze nie czytałaś (zakładka Najlepsze książki). Po tej lekturze w Polsce nic już nie zdziwi, gdy się zauważy, że Włochy przynajmniej próbują walczyć z tym rakiem, a u nas...

   Usuń
 3. Prztyczek, jakże trafnie i celnie opisany;)

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)