piątek, 13 września 2013

O altruizmie i paradoksach czasu…ludzie zorientowani na przyszłość mają największe szanse na odniesienie sukcesu, natomiast prawdopodobieństwo, że pomogą osobie w potrzebie, jest w ich przypadku najmniejsze. Paradoksalnie, ludzie, którzy mają największe możliwości pomagania, są jednocześnie najmniej gotowi, by je wykorzystać. Przeciwieństwem są osoby nastawione na teraźniejszość, które mają mniejsze szanse na sukces, ale są bardziej gotowe pomagać innym.

Philip Zimbardo, John Boyd Paradoks czasu

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobry tekst. I bardzo mnie przekonuje. Z autopsji wiem, że to prawda. Sama do takich osób należę. Jestem typem osoby żyjącej zawsze teraźniejszością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie osoby, podobnie jak żyjące tylko prze- lub przyszłością, to totalna patologia, najczęściej spotykana tylko w placówkach zamkniętych ;) Najprawdopodobniej masz również znaczącą domieszkę innych sposobów postrzegania czasu. Polecam lekturę i zrobienie sobie testów w niej zamieszczonych :)

   Usuń
  2. Myślę o tej książce, gdyż ja warto mieć. A to oczywiste, że raczej jest tak jak piszesz.

   Usuń
  3. Zwłaszcza w komplecie z Efektem Lucyfera. Świetnie się uzupełniają.

   Usuń
  4. Może mi się uda skompletować taniej.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)